21 października w sobotę uczniowie naszej szkoły wzięli udział w koncercie „Lusławickiej  Orkiestry Talentów” w  Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.
             Wystąpiła dziecięca orkiestra smyczkowa złożona z laureatów Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej dla szkół muzycznych I stopnia. Podziwialiśmy  około 40 młodych artystów z całej Polski, dla których zaproszenie do Lusławickiej Orkiestry Talentów jest nagrodą za wybitne osiągnięcia i jednocześnie możliwością dalszego rozwoju.   
             Podczas koncertu usłyszeliśmy utwory m.in. Alexandra Borodina, Gabriela Faure, Antonia Vivaldiego. Zabrzmiały także utwory „Plink, Plank, Plunk” L. Andersona, a także znane  fragmenty muzyki z filmu „Różowa Pantera”.
             Nieocenionym przeżyciem dla naszych uczniów był fakt, że podczas podróży i koncertu towarzyszyli im bliscy … mamy, tatusiowie, babcie, dziadkowie oraz ciocia i wujek.

 

 

           Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki.
Dnia 13 października 2017 r. uczniowie klasy 2 ubrani w strój galowy wyruszyli z wychowawczynią Marią Rudnik  do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku filia Morzyska. Tam powitała ich Pani bibliotekarka, Iwona Tomasik. Najpierw pokazała dzieciom bibliotekę, a następnie zapoznała z zasadami, jakie w niej obowiązują. Zwróciła uwagę na poszanowanie i terminowe zwracanie wypożyczonych książek, ponieważ czekają na nie kolejni czytelnicy. Najważniejszym momentem dla pierwszaków było złożenie uroczystego ślubowania następującymi słowami: „My uczniowie pierwszej klasy, Tobie książko, przyrzekamy, że szanować Cię będziemy, krzywdy zrobić Ci nie damy. Obowiązków czytelnika przestrzegać będziemy pilnie  i z Twych rad i Twych mądrości korzystać od dziś usilnie!
Przyrzekamy!” Kolejnym punktem wizyty w bibliotece było pasowanie książką na czytelnika biblioteki publicznej słowami wypowiadanymi przez Panią bibliotekarkę „ Pasuję cię na czytelnika biblioteki publicznej’. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało uczniowski biret, dyplom, kartę czytelnika oraz harmonogram godzin otwarcia biblioteki.
         Uroczystość minęła w miłej atmosferze, a książki na bibliotecznych półkach będą czekały na nowych czytelników.

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej


            13 października 2017 r. w PSP im. T. Kościuszki w Mokrzyskach upamiętniono rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z tej okazji  w naszej szkole odbyła się akademia.
             Uroczystość rozpoczął przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, który powitał przybyłych gości oraz w imieniu uczniów przekazał życzenia wszystkim pedagogom i pracownikom szkoły. Następnie poprosił o zabranie głosu dyrektora szkoły, p. Marka Kossonia. Pan dyrektor w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim nauczycielom za pracę dydaktyczną i trud wkładany w wychowanie młodego pokolenia, a następnie wręczył Nagrody Dyrektora. Otrzymały je nauczycielki: mgr Aleksandra Hebda, mgr Renata Cisak, mgr Elżbieta Kural oraz mgr Dorota Węglarz.
Ciepłe słowa w kierunku nauczycieli i pracowników oświaty skierowała p. Maria Góra oraz przewodnicząca Rady Rodziców, p. Agnieszka Lewandowska.
          Kolejnym punktem uroczystości była akademia, w której zaprezentowali się uczniowie klasy szóstej. Młodzi aktorzy w humorystyczny sposób przedstawili kilka scenek z życia szkoły. W krzywym zwierciadle zostali przedstawieni nauczyciele oraz ci, którzy są najważniejszym ogniwem w procesie edukacji, czyli uczniowie. Zgromadzona na akademii publiczność miała okazję podziwiać talenty recytatorskie oraz muzyczne występujących na scenie szóstoklasistów.
            Po zakończeniu części artystycznej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego raz jeszcze złożyli najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom oświaty i w dowód wdzięczności wręczyli nauczycielom i pracownikom oświaty  wykonane przez siebie jesienne kompozycje.

 

 

Kot w butach


            9 października 2017 roku  uczniowie z klas I-III  obejrzeli w RCKB w Brzesku baśniowy spektakl  KOT W BUTACH  Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.
Jak pisał Charles Perrault, autor tej baśni: „ Był sobie raz pewien młynarz, który zostawił swoim synom w spadku młyn, osła i kota, bo tylko tyle miał majątku. Syn najstarszy wziął młyn, średni – osła, a dla najmłodszego pozostał kot (…)”. Zwykle w bajkach kot był zaczarowany i potrafił mówić. Dzięki tym zdolnościom odwdzięczył się Jankowi za okazaną mu dobroć. Obydwaj wyruszyli w świat, spotykając na swojej drodze Króla      i jego córkę Księżniczkę . Dzięki sprytowi Kota w butach, Janek został zaproszony do królewskiej kompanii.
            Bajka kończy się dobrze... Zło zostaje pokonane, Janek zostaje nagrodzony bardzo hojnie, może  zostać księciem i mężem królewny... Jednak przez cały czas jest  prosty i prawdomówny, dlatego postanawia wrócić do młyna.
           „Przygody Kota w butach” zwracają uwagę dzieci na to, że kiedyś,  dawno temu  bywało inaczej (biednie, skromnie, prosto), ale  i bardzo ciekawie. Polecamy ten spektakl innym.
                                                                                    

Jolanta Olchawa

 

 Pożegnanie lata

                            5 października 2017 roku w sali gimnastycznej z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbyła się dyskoteka.
 W tanecznych rytmach uczniowie klas IV – VII pożegnali lato i powitali jesień. Dzięki doskonałej muzyce, konkursom oraz  kreatywności
i dobrym humorom uczestników, zabawa była znakomita.

 

                 10 października w pięknej  jesiennej aurze uczniowie klasy 4a,5a i 5 szóstoklasistów wzięło udział w dniu otwartym w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Uczniowie zobaczyli salę kameralną, garderoby, pokoje do ćwiczeń, piękna bibliotekę, salę wypoczynkową. Mieli nie tylko okazję podziwiać piękne fortepiany produkowane przez amerykańsko-niemieckie przedsiębiorstwo Steinwaye, ale także dowiedzieć się o specjalnych wymaganiach dotyczących przechowywania instrumentów. Zwiedzający usłyszeli także o najnowocześniejszych technologiach, które zostały wykorzystane w obiekcie, ruchomym  orkiestronie, specjalnych niuansach w budowie sali koncertowej, które czynią, że akustyka spełnia w niej najwyższe międzynarodowe standardy.
                Uczniowie zwiedzili także nowoczesne zaplecze studyjne, które  umożliwia profesjonalną rejestrację wydarzeń. Mogli usłyszeć, jak można zmienić głos występującego na przykładzie zarejestrowanego występu jednego z uczestników wycieczki.
Swoje obcowanie ze sztuką wzbogacili także poprzez oglądanie galerii rzeźb jednego z najwybitniejszych, współczesnych, polskich rzeźbiarzy  - Adama Myjaka. Obejrzeli więc rzeźby popiersi, ludzkich głów i figur.
Wrażenie zrobiło na młodych zwiedzających otoczenie wokół obiektu - soczyście zielona  trawa, zadbane krzewy i aranżacje zieleni.

 

 

Uroki jesieni
    

                W ostatnim tygodniu września uczniowie klas I - VII wzięli udział w zaproponowanym przez Samorząd Uczniowski konkursie pod hasłem „Jesienne stoliki”.
                Wszystkie przygotowane wystawy były pomysłowe, bogate i różnorodne. Uczniowie i ich rodzice gromadzili dary jesieni, komponowali je w przeróżne, barwne mozaiki, a komisja,  w której skład wszedł Pan Dyrektor – Marek Kossoń oraz Pani Dorota Węglarz, stanęła przed trudnym zadaniem wyłonienia zwycięzców. Przyznano cztery wyróżnienia:  w pierwszym etapie edukacyjnym dla klasy I i II, wśród uczniów starszych dla klas IV a i V a.
               Wszystkim należą się gorące podziękowania za zaangażowanie i wkład pracy
oraz gratulacje ze ciekawe pomysły i umiejętność dostrzegania piękna przyrody.  

 

                 

ŚLUBOWANIE uczniów klasy 1

„Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż mi, a zapamiętam.
Pozwól mi zrobić, a zrozumiem…”
                                              Konfucjusz

               5 października 2017 r. w sali gimnastycznej uczniowie klasy I złożyli uroczyste ślubowanie. Towarzyszyli im rodzice i bliscy oraz zaproszeni goście. Jesienna scenografia oraz hasło stanowiące element dekoracji nastrajało wszystkich zebranych nostalgicznie, zmuszało do refleksji.
                Po przywitaniu zebranych przez pierwszaków, imprezę poprowadzili przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Bartosz Musiał oraz „dobra wróżka” Julia Kuras z klasy VII. Podczas występu dzieci zaliczyły 6 zadań będących sprawdzianem wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin. Wykazały się znajomością regulaminu szkoły i zdały test bezpiecznego zachowania w szkole i na ulicy. Zaprezentowały piękne wiersze
o ojczyźnie, a ostatnią próbą było wypicie kilku łyżeczek soku z cytryny na znak, że z uśmiechem na ustach poradzą sobie z napotkanymi trudnościami dnia codziennego.

Najważniejszym punktem uroczystości było złożenie ślubowania na sztandar szkoły. 21 uczniów powtarzało za przewodniczącym SU poniższe zdania:

„Ślubuję na sztandar szkoły
dbać o jej dobre imię.
Swą nauką i zachowaniem
sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Przestrzegać porządku i czystości,
szanować pracowników szkoły, koleżanki i kolegów.
Ślubuję”.

                Następnie dyrektor szkoły Pan Marek Kossoń symbolicznym ołówkiem dokonał pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej w Mokrzyskach 13 dziewczynek i 8 chłopców oraz wręczył legitymacje szkolne.
W końcowej części uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców, odblaskowe breloczki i zakładki do książki od SU oraz książeczki SKO z pierwszą wpłatą symbolicznej złotówki. Rodzice swoim pociechom, zakupili kuferki edukacyjne pełne interesujących pomocy dydaktycznych.
Po części oficjalnej przy pysznych ciasteczkach i soczku odbyło się miłe spotkanie zaproszonych gości, rodziców i pierwszoklasistów.
Wychowawczyni klasy pierwszej - Pani Alicja Pikulska - podziękowała wszystkim rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie tej uroczystości.

 

Podkategorie

Początek strony