I edycja konkursu rozstrzygnięta

 

              Samorząd Uczniowski na przełomie października i listopada ogłosił konkurs pod hasłem „Pory roku w obiektywie. Jesień”
Do organizatorów wpłynęły fotografie przedstawiające piękne, nastrojowe, jesienne pejzaże. Na apelu szkolnym, który miał miejsce we środę 13 grudnia zostały rozdane wyróżnienia i pierwsze miejsce.
Wśród wyróżnionych znaleźli się: Karolina Grocholska kl. IV b, Julia Kuciel kl. V a, Joanna Stanisz kl. V a, Miłosz Cierniak kl. VI, Robert Borowiec kl. VI. Nagrodę główną zdobyła uczennica kl. VII – Julia Halik.
              Wszystkim uczestnikom dziękujemy za artystyczne spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość i zachęcamy do kolejnych edycji. Już wkrótce II część konkursu – zima.

 

 

 

Pamiętając o Pani Reginie Głuszak …


                        Działający w naszej szkole zespół regionalny przyjął zaproszenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku i 7 grudnia wystąpił przed szeroką publiką na scenie Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego. Okazją było wspomnienie osoby Pani Reginy Głuszak, wieloletniej nauczycielki PSP w Mokrzyskach, którą ze smutkiem pożegnaliśmy w lipcu tego roku. Wielką pasją Pani Reginy był taniec oraz szeroko pojęta kultura ludowa. Swój artystyczny talent przejawiała również tworząc piękne rękodzieła. To ona zaszczepiła w wielu pokoleniach absolwentów naszej szkoły zainteresowanie folklorem, zakładając zespół regionalno-artystyczny. Jako emerytowany pracownik z entuzjazmem, wielkim zaangażowaniem, a przy tym charytatywnie co tydzień prowadziła zajęcia z grupą dzieci, które nabyte umiejętności prezentowały podczas różnych uroczystości w szkole i poza nią. Coroczne występy zespołu w pięknych strojach  krakowskich wrosły już  tradycję naszej małej społeczności.
                       Podczas spotkania w brzeskim MOK-u młodzi tancerze mieli możliwość zaprezentować swój talent odkryty i szlifowany przez Panią Reginę, w którego rozwijanie zaangażował się Pan Janusz Cierlik. Całość prowadzili członkowie zespołu Krakowiacy Ziemi Brzeskiej, z którym Pani Regina współpracowała od dawna, a od kilku lat była jego kierownikiem. Na scenie można było podziwiać zespoły folklorystyczne z różnych regionów naszej gminy i  powiatu, prezentujące charakterystyczne dla regionu tańce oraz stroje. Były wśród nich dzieci z grupy Mały Krakowiaczek, działającej przy parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku, a także Mali Jadowniczanie. Pani Regina była choreografem obu zespołów. Gościnnie wystąpili również Porębianie oraz niezwykle barwny zespół regionalny Scurosko Magierecka i kapela Pastuszkowe Granie.
Ciepłe słowa w kierunku występujących oraz widowni popłynęły od Pani Katarzyny Głuszak-Żurek, córki Pani Reginy. Podziękowała wszystkim za występ i zachęciła do odkrywania polskiej tradycji i folkloru,  a więc tego, co było najbliższe sercu jej mamy.
                       Prezentowane tańce przeplatane regionalnymi przyśpiewkami, barwne stroje oraz żywy akompaniament stanowiły piękny obrazek polskiej kultury ludowej. Taką kochała i z ochotą krzewiła wśród młodego pokolenia bohaterka spotkania, która z lekkim uśmiechem spoglądała ze zdjęcia na swoich podopiecznych…
 

 

 

Mikołajkowy wyjazd do kina


           5 grudnia wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do kina Planeta w Brzesku, by obejrzeć bajkę pt. „Coco”.
Klasy I-III rozpoczęły swój mikołajkowy seans o godzinie 9:00, starsi uczniowie wykorzystując zdobycz technologii w dziedzinie kinematografii oglądali bajkę w technologii 3D od godziny 12:00.
W przedstawionej historii każdy uczeń – zarówno pierwszoklasista jak i siódmoklasista mógł znaleźć coś dla siebie. Losy małego chłopca – Miguela uczą widza wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń, determinacji. Fabuła osnuta wokół meksykańskiego Święta Zmarłych pokazuje w zabawny  i humorystyczny sposób, jak ważną rolę odgrywa pamięć o przodkach, podkreślona została także rola rodziny i więzów ją łączących.
         Film pełen humoru, dobrej muzyki nie tylko bawił, ale także zmuszał do refleksji i zadumy, wzruszał, poruszał serca i umysły.

Serdecznie dziękujemy...

 

           Szkolny Klub Wolontariusza i Samorząd Uczniowski serdecznie dziękują wszystkim rodzicom, uczniom  i pracownikom pedagogicznym oraz administracyjno - obsługowym, którzy włączyli się do akcji  na rzecz  podopiecznych Oddziału Onkologii Dziecięcego Szpitala w Prokocimiu.
Zebraliśmy:
-    21  dużych paczek chusteczek higienicznych,
-    110 paczek chusteczek nawilżanych,
-    2 pościele,
-    6 prześcieradeł,
-    7 ręczników małych i  2 do kąpieli,
-    14 olejków i balsamów,
ponadto kremy, mydełka, pudry, pasty do zębów, kredki, linijki, kolorowanki, książeczki do czytania, bloki rysunkowe, pastele itp.
          Bardzo duży wkład w tę akcję miała Radna – Pani Ewa Chmielarz – Żwawa, dzięki której zebrane materiały dotarły do adresata. Serdecznie dziękujemy.

 


 

 

 

 

 

 

  

„Aby drogę mierzyć przyszłą, trzeba pomnieć skąd się wyszło”


                                                                                                                                        / C. K. Norwid/


             30 listopada odbyła się w naszej szkole wyjątkowa lekcja historii.  Uczniowie klas czwartych spotkali się  z Panią Marią Górą, która opowiadała o zwyczajach i tradycjach naszej miejscowości. Kiszenie kapusty, darcie pierza i pieczenie chleba to tylko niektóre zwyczaje, trochę już dziś zapomniane. Podczas spotkania uczniowie mogli również zobaczyć i dotknąć  sprzętów używanych dawniej, ale największe zainteresowanie  wzbudziła szatkownica, której działanie każdy chciał sprawdzić. Szybko się jednak okazało, że szatkowanie kapusty, to zajęcie trudne i wymagające dużego wysiłku. Był to jeden z dowodów na to z jakimi trudami musieli sobie radzić dawni mieszkańcy wsi. Mimo tych trudów jednak chętnie się spotykali i wspierali w ciężkiej pracy.
             Mamy nadzieję, że pamięć o tych czasach pozostanie na długo  w pamięci dzieci.  


„Nie przecinaj korzeni łączących cię z rodzinną ziemią – choćbyś na końcu świata się znalazł.

To tak, jakbyś przeciął żyły żywota”.
                                                                                  

/Władysław Orkan/


 

 

 

 

CIEKAWE SPOTKANIE


               29 listopada klasy 4a, 4b, 5b, 6 i 7 udały się do Tarnowa na prelekcję pod tytułem „Ziemia we Wszechświecie" będącą pierwszą częścią cyklu prelekcji Zrozumieć Wszechświat.
Autorem „Spotkań z Astronomią”, a zarazem prelegentem był pan Aleksander Trębacz, nauczyciel fizyki i matematyki, który od roku 1998 na terenie całego kraju, realizuje z pasją opracowany przez siebie projekt „Spotkania z Astronomią”. Multimedialna prelekcja ilustrowana była materiałami wizualnymi, obejmowała takie tematy jak:
- rozmiary Ziemi i jej budowa,
- jej ruch obrotowy i obiegowy,
- sąsiedztwo Ziemi, Księżyc, Słońce, planety,
- ciała Układu Słonecznego,
- gwiazdy, Droga Mleczna, inne galaktyki.
              Udział w wykładzie był dla uczniów ciekawą lekcją astronomii i pokazał tę trudną dziedzinę z nieco innej, bardziej przystępnej strony.

  

 

 

 


                    Koniec listopada to czas zabaw i wróżb, które to przypominają nam, że już dużymi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia.
Samorząd Uczniowski 29 listopada zorganizował dyskotekę andrzejkową dla wszystkich uczniów.Tradycyjnie już parkietowe  szaleństwo rozpoczęli najmłodsi z klas 1-3, natomiast po południu radosne tańce i śpiew towarzyszył uczniom klas 4-7. Podczas zabawy dzieci mogły powróżyć z monet, poznać przyszły zawód, za pomocą  wróżby ze słomek  w wodzie mogli zidentyfikować przyjaciela, a także wniknąć w swój charakter dzięki numerologii. Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszył się „wyścig butów”.Nad wszystkimi wróżbami czuwali harcerze, oni także prowadzili bufet, w którym można było nabyć słodki poczęstunek i ugasić pragnienie.
Zmęczeni, ale uśmiechnięci będziemy miło wspominać kolejną udaną zabawę andrzejkową.  

                                                                                                                                                                 

 

 

Noc pod ziemią           

                  24 listopada klasa II i V a, rodzice oraz opiekunowie ze szkoły udali się na niezwykle atrakcyjną wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni.
Głównym celem wyjazdu były całonocne inhalacje w Komorze Ważyn. Po zjeździe na głębokość 250 metrów, rozlokowaniu się w miejscu noclegowym, wszyscy udali się na zwiedzanie trasy turystycznej.  Bardzo ciekawe opowieści przewodników były urozmaicane efektami multimedialnymi. Poznawszy historię wydobycia soli, uczestnicy wycieczki pełni werwy i energii wzięli udział  w dyskotece andrzejkowej. Około północy zmęczeni, ale pełni wrażeń udali się na zasłużony wypoczynek.
Rano zdrowsi, bogatsi o pierwiastki jodu w organizmie, rodzice, dzieci i opiekunowie wyjechali na powierzchnię, gdzie wszystkich przywitał piękny, słoneczny dzień.

 Nagroda dla Oliwii


               27 listopada w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów ufundowanych przez  burmistrza Brzeska – Pana Grzegorza Wawrykę.
               Wśród sześćdziesięciu sześciu nagrodzonych znalazła się uczennica naszej szkoły – siódmoklasistka - Oliwia Mikulska. Jej zaangażowanie, trud i ciężka praca zostały dostrzeżone. Oliwia od kilku lat trenuje w sekcji pływackiej BOSiR i realizując swoją pasję, osiąga znaczące sukcesy. Ponadto wyróżnia się bardzo dobrymi i celującymi wynikami w nauce, będąc przy tym osobą niezwykle skromną i  wrażliwą.


              Serdecznie gratulujemy Oliwii i jej rodzicom, życząc wielu sukcesów i spełnienia marzeń.

 

http://www.brzesko.pl/?p=54530

 

 

"Świąteczne kartki dobroczynne"

              

                  Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu już w listopadzie myśleli, jak pomóc potrzebującym.
W odpowiedzi na Kampanię Charytatywną „Świąteczne Kartki Dobroczynne” z wielkim zapałem i zaangażowaniem wolontariusze rozprowadzili 50 kartek bożonarodzeniowych nadesłanych przez Stowarzyszenia Sursum Corda.  Dochód ze  sprzedaży w całości przekazany został na konto fundacji, wspierając działania w  na rzecz chorych i niepełnosprawnych dzieci.
Cieszymy się, że na czyjejś twarzy dzięki nam pojawi się  uśmiech.

   

 

 

 

 

             Chociaż mrozów jeszcze nie ma wolontariusze i Samorząd Uczniowski, żeby nie zostać zaskoczonymi przez zimę, przygotowują zapasy pożywienia dla skrzydlatych przyjaciół..
              Po ogłoszeniu akcji polegającej na zbiórce pokarmów,  produktów przybywa z dnia na dzień. Uczniowie z zaangażowaniem dzielą się ziarnem słonecznika, pożywnymi kulami tłuszczowo-ziarnowymi i innymi smakołykami. Samodzielnie przygotowali także na zajęciach w świetlicy szkolnej kolorowe  smakołyki dla ptasich przyjaciół w kształcie wianuszka.
Czekamy na dalsze prezenty, aby zimą móc nimi obdarowywać wszystkie odwiedzające nasz szkolny ogród i  karmniki ptaki.
Uczniom i oczywiście rodzicom dziękujemy za pomoc…

 

 

Poranek historyczny


                        Dla uczczenia 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w naszej szkole odbyła się nietypowa lekcja historii.
Uczniowie zebrani w sali gimnastycznej mieli możliwość obejrzeć prezentację multimedialną, podczas której siódmoklasiści przypomnieli tragiczne losy ojczyzny począwszy od czasów zaborów aż do roku 1918. Prelekcję wzbogacały obrazy, zdjęcia, wiersze oraz wspólnie śpiewane pieśni patriotyczne i legionowe. Harcerze z drużyny „Leśna Dziatwa” złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą walczących o niepodległość mieszkańców Mokrzysk.
Pan Dyrektor mgr Marek Kossoń przypomniał uczniom, że dzisiaj każdy może demonstrować swój patriotyzm poprzez wspólną pracę na rzecz ojczyzny; w przypadku uczniów taką pracą jest solidna nauka.

 

„Kościuszko – bohater dwóch narodów”              15 listopada w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym miał miejsce wykład dr Marka Smoły na temat osoby i dokonań Tadeusza Kościuszki.
Uczniowie, nauczyciele oraz dyrektor szkoły – Pan Marek Kossoń, w związku z działaniami podjętymi dla upamiętnienia 200 rocznicy śmierci tego wielkiego bohatera, wzięli udział w niezwykłej lekcji historii. Wszyscy z uwagą i skupieniem wysłuchali bardzo ciekawego wykładu, dzięki któremu postać patrona naszej szkoły jawi się w innym niż dotychczas świetle.
Delegacja złożona z uczniów podziękowała prelegentowi, wręczając kwiaty oraz pamiątkową tarczę Szkoły Podstawowej w Mokrzyskach.


 

 

 

 

 

Zebranie z rodzicami

 

odbędzie się 21 listopada 2017r. tj. wtorek według następującego porządku:

17.30 - zebranie rodziców uczniów klasy 5a;

17.00 - zebranie rodziców uczniów pozostałych klas.

 

 

 

PODZIĘKOWANIE

 


Serdecznie DZIĘKUJEMY właścicielom firmy


TransLisBet


za pomoc w budowie kilku dodatkowych miejsc parkingowych obok szkoły.

 

99 rocznica ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI


                11 listopada 2017 r. reprezentacja uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Mokrzyskach uczestniczyła w gminnych obchodach Święta Odzyskania Niepodległości. W składzie asysty sztandaru znaleźli się:  Emilia Kuciel kl. 5 a, Oliwia Franczyk kl. 5 b i Jakub Niedźwiecki kl.5. W uroczystości uczestniczyły harcerki: Nina Dubiel kl. 6 i Anastazja Latuszek kl. 6.
                Wszyscy zebrani w zorganizowanym marszu przeszli sprzed Urzędu Miasta do kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i Św. Jakuba Apostoła. Po uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny zebrani udali się przed pomnik Nieznanego Żołnierza, by tam złożyć kwiaty jako wyraz pamięci, wdzięczności i szacunku.

Serdeczne podziękowania należą się uczniom biorącym udział w tej uroczystości oraz ich rodzicom za pomoc w organizacji.

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.brzesko.pl

 

 

Smaczna i zdrowa edukacja – „Śniadanie Daje Moc”


           8 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Mokrzyskach podsumowali działania związane z programem edukacyjnym „Śniadanie Daje Moc”.
           W każdej klasie przygotowano tematyczne gazetki ścienne, wychowawcy przeprowadzili zajęcie poświęcone roli śniadania i zasadom zdrowego odżywiania. W sali gimnastycznej wszyscy zebrani obejrzeli prezentację multimedialną oraz wysłuchali piosenek zachęcających do prowadzenia zdrowego trybu życia, utrzymywania higieny osobistej. Po spotkaniu w sali uczniowie wraz z wychowawcami (młodsi także z rodzicami) udali się do klas, by tam przygotować sobie smaczne, zdrowe i wartościowe drugie śniadanie.
Oprócz wiedzy, którą uczniowie wynieśli ze spotkania, nabyli wielu umiejętności praktycznych i organizacyjnych poprzez samodzielne

przygotowanie posiłku.  

 

Odczuwamy różne smaki


                 W ramach cyklu zajęć dotyczących zdrowego odżywiania uczniowie klasy drugiej wykonali klasową książkę kucharską z ulubionymi przepisami na sałatkę z warzyw i owoców. Następnie przynieśli do szkoły produkty i przybory potrzebne do wykonania sałatki. Dzieci odpowiednio przygotowane do pracy z wielkim zaangażowaniem kroiły warzywa i owoce, przestrzegając zasad higieny i bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Gdy już wszystko było gotowe, chętnie zasiadły do witaminowej uczty, poznając wygląd, smak i zapach składników.

 

 

Podkategorie

Początek strony