Zimowisko 2018


            W pierwszym tygodniu ferii grupa 46 uczniów z klas 1 - 6 brała udział w wypoczynku zimowym w postaci zimowiska dochodzącego zorganizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową w Mokrzyskach.
             Podczas pięciu dni grupy „Zimowych Minionków”, „Aktywnych Dzieciaków” i „Śnieżynek” miały napięty harmonogram w szkole jak i poza nią. Wypoczynek rozpoczęliśmy wspólnym 6 km „mroźnym marszem” w zimowej scenerii. Dzieciom towarzyszyły gry i zabawy, rozgrywki sportowe, a także wiedza na temat zdrowego odżywiania i aktywności ruchowej, dzięki której tworzyli piramidy zdrowia. Uczestnicy mieli okazję doskonalić swoje umiejętności pływackie, a także zapoznać się ze środowiskiem wodnym podczas pobytu na krytej pływalni w Brzeskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Rozegrali turniej kręglarski, oddając 160 rzutów na 4 torach, zdobywając dyplomy dla swoich ekip. Tygodniowy pobyt to również spotkanie z kulturą. Dzieci poznały historię miasta Brzeska, goszcząc z wizytą w brzeskim muzeum, a także miały okazję obejrzeć spektakl „Tajemniczy ogród” w teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Podczas zimowiska dzieci miały zapewnione dwudaniowe obiady z deserem, przed którymi radośnie śpiewały paniom kucharkom. W piątkowe popołudnie po wykonaniu „spaceru farmera”, którego celem było trzykrotne pokonanie wszystkich schodów tam i z powrotem dzieci zmęczone i uśmiechnięte udały się na tygodniowy wypoczynek od szkolnych ławek.
            Kadrę zimowiska 2018 stanowili: dyrektor Marek Kossoń – kierownik, Maria Rudnik – opiekun gr 1, Ewa Kurtyka – opiekun gr 2, Marek Bochenek – opiekun gr 3.

 

 

 

 

 „GŁÓWKA PRACUJE”


           7 lutego 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2 w Brzesku odbyła się trzecia edycja konkursu matematycznego „GŁÓWKA PRACUJE". W rywalizacji matematycznej wzięło udział siedem szkół, z każdej po trzy osoby. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice z klasy 7: Aleksandra Piętak, Oliwia Mikulska i Magdalena Gałek.
           W pierwszym etapie zadania były bardzo zróżnicowane, wymagały od uczniów sprytu, dobrej koncentracji i pamięci, refleksu i szybkości w podejmowaniu decyzji.  Do drugiego etapu finałowego zostały wyłonione trzy zespoły z największą liczbą punktów. Niestety, w tym roku nie udało się nam dotrzeć do finałowej trójki, mimo wszystko gratulujemy naszym reprezentantkom udziału w konkursie.

 

Zachowaj bezpieczeństwo


             7 lutego odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z Panią policjantką, sierż. szt. Moniką Lis z brzeskiej komendy. Zbiegło się ono z obchodzonym  w naszej szkole Dniem Bezpiecznego Internetu  Tematem prowadzonych zajęć było bezpieczne poruszanie się młodych ludzi w sieci. Pani sierżant omówiła konsekwencje zachowań niezgodnych z prawem. Zwróciła uwagę na zagrożenia związane ze zjawiskiem cyberprzemocy oraz na niebezpieczeństwa wynikające z niewłaściwego korzystania z Internetu. Przypomniała uczniom o zachowaniu czujności w nawiązywaniu kontaktów z nieznajomymi, szczególnie na portalach społecznościowych.
            Pani funkcjonariusz zaapelowała również o bezpieczeństwo uczniów podczas zbliżających się ferii zimowych. Przestrzegła przed korzystaniem z oblodzonych jezior lub stawów. Przypomniała także o konieczności noszenia elementów odblaskowych, szczególnie po zmroku.

 

 

                  

 

            Tradycyjnie, jak co roku na początku lutego w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu.

Działania z nim związane rozpoczęły się już 2 tygodnie wcześniej. Uczniowie klasy 7 podczas zajęć z informatyki przygotowali materiały na gazetkę szkolną dotyczące zasad NETYKIETY oraz odszukali w SIECI rymowanki o bezpiecznym korzystaniu z Internetu, które wzbogacili
o własne pomysły. Szóstacy wzięli udział w klasowym konkursie na prezentację pt. „Tworzymy kulturę szacunku w sieci” (1. miejsce zajęła Gabrysia Gibała). Nagrodą, oprócz oceny celującej z zajęć komputerowych, było zaprezentowanie swojej pracy podczas ogólnoszkolnego spotkania związanego z obchodami DBI. Gościem tej uroczystości była pani Monika Lis przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Brzesku.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali wielu cennych rad dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Spotkanie w sali gimnastycznej zakończyła „bitwa na głosy” pomiędzy klasami, które skandowały rymowanki przygotowane przez siódmaków.

Klasy 1-3 wspólnie obejrzały filmy z serii „Owce w sieci”, które stały się inspiracją do prac plastycznych na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Nie zapomniano również o rodzicach, dla których na stronie  szkoły zamieszczono poradnik bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci.

W obecnych czasach, gdzie dzieci i młodzież spędzają wiele czasu przed komputerem, konieczne jest ciągłe przypominanie zasad bezpiecznego korzystania z sieci. 

 

 

 

STOP cyberprzemocy!

               31 stycznia 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym „TAK - NIE”, promującym przeciwstawianie się cyberprzemocy.
Aktorzy zainteresowali publiczność historią młodych ludzi, w której ukazali, jak agresja w sieci, a czasem nawet niewinne zabawy, potrafią zniszczyć relacje między rówieśnikami.
               Spektakl pokazał uczniom, jakie mogą być skutki wysyłania obraźliwych SMS-ów,  e-maili, czy też zamieszczanie w sieci ośmieszających zdjęć lub filmików. Należy uświadomić sobie, że każdy z nas może stać się celem podobnych zachowań, dlatego niezwykle istotne jest, aby nigdy nie przechodzić wobec nich obojętnie.

 

 

   Karnawał 2018      

 

            Ostatni tydzień nauki przed zimowym wypoczynkiem był dla uczniów czasem uciech w postaci zabawy karnawałowej i tłustego czwartku.
            We wtorek uczniowie z klas 4-7 w godzinach popołudniowych spotkali się w sali gimnastycznej, aby przez 150 minut doskonalić swoje umiejętności taneczne i wokalne podczas dyskoteki szkolnej. Organizatorem zabawy karnawałowej był Samorząd Uczniowski, który nie tylko organizował zabawy takie jak:  taniec z hula - hop, najdoskonalszy pociąg, taneczne memory, bitwa na głosy, ale także prowadził bufet i zachęcał do pląsów, puszczając z głośników muzyczne hity roku 2017.

 
 

 

 

 

 

AKCJA ,,ZŁÓŻ SERCA DLA HOSPICJUM”


           Szkolny Klub Wolontariatu wziął udział w akcji ,,ZŁÓŻ SERCA DLA HOSPICJUM” zorganizowanej przez Małopolskie Hospicjum Dziecięce  w Krakowie.                 
          W miesiącu grudniu i styczniu uczniowie własnoręcznie złożyli 565 czerwonych serduszek, które zostały wysłane do hospicjum i będą rozdawane  14 lutego – w Dzień Zakochanych. Gest ten symbolizuje łączność z cierpiącymi i potrzebującymi.
 Uczniowie naszej szkoły zawsze chętnie i aktywnie włączają się  do różnego rodzaju akcje, uczą się tym samym wrażliwości na potrzeby innych, empatii i niesienia bezinteresownej pomocy za co im bardzo serdecznie dziękujemy.


  

 

 

 

 

  Przerwa na kolędę


              Dobiega końca okres bożonarodzeniowy oraz czas śpiewania kolęd. Samorząd Uczniowski w piątkowe przedpołudnie zorganizował klasowe śpiewanie kolęd. Podczas dwóch przerw szkoła rozbrzmiewała pięknymi melodiami i wymownymi tekstami.  Uczniowie wraz z wychowawcami podeszli do zadania profesjonalnie, o czym świadczy przygotowanie podkładów muzycznych, a także zaprezentowanie swoich umiejętności gry na instrumentach.   

   

   

 

 

Własnoręcznie zrobione

 

              Uczniowie, promując dziecięcą twórczość plastyczną i spędzanie wolnego czasu wspólnie z najbliższymi wzięli udział szkolnym  konkursie plastycznym pod hasłem „Bożonarodzeniowa szopka i ozdoba choinkowa”.
Piękne prace – szopki, gwiazdki, aniołki, bombki i łańcuchy nie tylko stanowiły dekoracje nawiązujące do tradycji świątecznych, ale przyczyniły się  do  rozwijania kreatywności i sięgania jednocześnie do tego, co  naturalne i tradycyjne.
Wszystkie ozdoby były bardzo pracochłonne i wymagały wiele wysiłku. Najwięcej jednak trudu i sił i zaangażowania pochłonęły szopki wykonane przez Aleksandrę Rypczyńską z kl. 4b, Alessandrę Sądel z kl. 4a i Piotra Pudłę z kl. 3a.
              Na apelu szkolnym Pan Dyrektor Marek Kossoń podziękował za udział i trud włożony w przygotowanie prac konkursowych oraz wręczył uczniom nagrody.

 

Dzień Babci i Dziadka w klasie 1

          

            Poniedziałek 22 stycznia 2018 r. zapadnie w pamięci każdego pierwszoklasisty. Na ten dzień zaplanowano uroczyste obchody Dnia Babci i Dziadka. Przybyłych na uroczystość gości serdecznie przywitała wychowawczyni - Alicja Pikulska.
Uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali swoim ukochanym babciom i dziadkom przygotowane wiersze i piosenki. Dzieci bardzo się starały, widać było, że mimo tremy, zależy im na zrobieniu jak najlepszego wrażenia. Na zakończenie pierwszej części spotkania mali artyści wręczyli swoim najbliższym laurki oraz medaliony: „NAJLEPSZA BABCIA”, „NAJLEPSZY DZIADEK” i złożyli najserdeczniejsze życzenia. Kolorowy występ pierwszoklasistów został nagrodzony gromkimi brawami.
            W kolejnej części spotkania Dyrektor Szkoły - Pan Marek Kossoń - wszystkim seniorom złożył serdeczne życzenia i podziękował organizatorom za przygotowanie uroczystości. Miłe, sympatyczne przyjęcie przy herbatce i pysznym ciastku nie doszłoby do skutku bez ogromnego zaangażowania rodziców pierwszaków, za co wszyscy goście przy pożegnaniu pięknie dziękowali.

 

 

Uczniowie klasy pierwszej


zaczynają przygodę z oszczędzaniem.


           W świat finansów wprowadza maluchy maskotka banku - żyrafa Lokatka.

 


Na stronie internetowej https://sko.pkobp.pl/ uczniowie poznali serię poradników, w których prostymi słowami żyrafa Lokatka wyjaśnia podstawowe zagadnienia dotyczące SKO  i przekonuje dlaczego warto oszczędzać. Dzieci wiedzą, że login i hasło do konta są jak klucz i szyfr do sejfu, a stronę główną systemu można porównać do rynku głównego w mieście, który jest punktem wyjścia dla rozmaitych wycieczek. Logowanie do systemu odbywa się w podobny sposób jak w standardowej bankowości internetowej, przez podanie loginu i hasła. Większość elementów systemu można edytować – zmieniać skórki, kolory, dźwięki. Pieniądze wpływają na jedno główne konto, ale dzięki animowanym suwakom, można je prosto przerzucać między kilkoma skarbonkami. Każda ze skarbonek może mieć przypisany swój odrębny cel i kolorową ikonkę, np. rower, klocki itp. Idea skarbonek zbliżona jest do zasady funkcjonowania subkont w zwykłych RORach, choć w SKO pieniądze cały czas znajdują się na podstawowym głównym koncie, a skarbonki są niejako „wirtualne”. System okraszony jest kolorową, dziecięcą grafiką.


Uczniowie, którzy otrzymali hasła do swoich kont internetowych.

  

 

POWIETRZE BEZ ŚMIECI


           Urząd Miejski w Brzesku wraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej MPEC Sp. z o.o. w Brzesku prowadząc wspólną edukację ekologiczną biorą udział w konkursie „Powietrze bez śmieci”, który jest organizowany przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Nagrodą w konkursie jest wybudowanie pięciu naukowych stacji zabaw PGNiG w gminach, które zdobędzie największą liczbę głosów! Zasady głosowania są proste. Wystarczy wejść na stronę https://www.powietrzebezsmieci.pl , wybrać lokalizację i udzielić odpowiedzi na proste pytanie dotyczące smogu.
Jak głosować? Strona: www.powietrzebezsmieci.pl
Wyszukaj wybraną lokalizację (szukaj: zagłosuj na gminę, wybierz: gmina Brzesko, ul. Ciepła), podaj swój adres email, zobacz krótki materiał edukacyjny i odpowiedz na proste pytanie. Codziennie możesz oddać jeden głos. Głosowanie trwa od 24 stycznia 2018 roku do 28 lutego 2018 roku.
Konkurs przeprowadzony zostanie w pięciu etapach, a I tura głosowanie rozpocznie się już od 24.01.2018 r. do 28.02.2018 r. Lokalizacja, która będzie pierwsza w rankingu na koniec danego etapu wygrywa Naukową Stację Zabaw PGNiG. Podstawą wyboru lokalizacji jest liczba głosów internautów oddana na daną lokalizację w przeliczeniu na liczbę mieszkańców gminy.
Głosowanie zostanie przeprowadzone w następujących pięciu etapach:
a) Etap I od dnia 24.01.2018 r. od godziny 00:00 do dnia 31.01.2018 r. do godziny 23.59.59;
b) Etap II od dnia 01.02.2018 r. od godziny 00:00 do dnia 08.02.2018 r. do godziny 23.59.59;
c) Etap III od dnia 09.02.2018 r. od godziny 00:00 do dnia 15.02.2018 r. do godziny 23.59.59;
d) Etap IV od dnia 16.02.2018 r. od godziny 00:00 do dnia 22.02.2018 r. do godziny 23.59.59;
e) Etap V od dnia 23.02.2018 r. od godziny 00:00 do dnia 28.02.2018 r. do godziny 23.59.59.

Głosuj i przekaż tę informację swoim rodzicom, dziadkom i znajomym! Pomóżmy sobie, by oddychać czystym powietrzem!

 

 

 

ZEBRANIE Z RODZICAMIWe wtorek, 30 stycznia 2018 roku o godzinie 17.00 odbędzie się zebranie z rodzicami.


Wszyscy nauczyciele będą dostępni w godzinach 17.00-18.30.


ZAPRASZAMY!

 

 

         Miło jest, kiedy Bożemu Narodzeniu uroku dodaje zimowy pejzaż – płatki białego śniegu, puchowa pierzynka okrywająca drzewa i krzewy. Niestety nie mogliśmy w bieżącym roku nacieszyć oczu takimi widokami. Mimo niesprzyjającej aury świąteczny nastrój towarzyszył nam dzięki śpiewaniu kolęd i pastorałek.
        16 stycznia 2018 roku odbył się Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek zorganizowany przy współpracy Stowarzyszenia Społeczno- Kulturalnego Wsi Mokrzyska, Świetlicy i Biblioteki prowadzonej przez Panią  Iwonę Tomasik.
Uczniowie z klas 1-7 zaprezentowali  rozmaite utwory. Usłyszeć można było te  uroczyste, ale i żartobliwe, na melodię krakowiaka, poloneza, a także na  góralską nutę. Występujący byli bardzo zaangażowani w wykonywanie  wybranych kolęd i pastorałek. Bardzo odpowiedzialnie wywiązali się z podjętych wyzwań, czym nie ułatwili zadania jury. Po długich naradach, rozważaniach i dyskusjach komisja przyznała wyróżnienia w kategoriach kl. 1-3 i 4-7.

Wyróżnieni zostali:
-Antoni Kuciel, kl. 1,
- Kacper Węgrzyn, kl. 2,
- Natalia Cholewa, kl. 2,
- Maja Grabowska, kl.3a,
- Szymon Pawlik, kl. 3a,
- Karolina Grocholska, kl.4b,
- Dominika Cholewa, kl. 5a,
- Emilia Klara, kl. 5a,
- Dominik Mietła, kl. 5a,
- Barbara Ciuruś, kl. 6,
- Julia Kuras, kl. 7.
    
Gromkie brawa były oceną dla wszystkich uczestników. Dla wyróżnionych przygotowano nagrody, a pozostali otrzymali drobne upominki. Zdobywcy wyróżnień zaśpiewają utwory konkursowe w sali GOSiR-u.
Bardzo cieszy nas fakt, że dzieci i młodzież chętnie śpiewają, prezentują, a tym samym podtrzymują tradycję kolędowania.

DOKARMIAMY PTAKI ZIMĄ

             Zima to trudny czas dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Dzieci i młodzież ze szkoły w Mokrzyskach rozstawiły w ogrodzie szkolnym 8 karmników.
Wcześniej uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu, przy współpracy z Samorządem Uczniowskim zgromadzili karmę do tej ptasiej stołówki. Teraz w mroźne styczniowe dni nie brakuje odpowiednich składników odżywczych dla skrzydlatej braci. Wszyscy mamy świadomość, że jeśli już zdecydowaliśmy się na zimowe dokarmianie, należy to robić regularnie.
Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dostarczaniu im pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne.  

   

 

EDUKACJA CZYTELNICZA PIERWSZOKLASISTÓW

„Kto czyta, żyje wielokrotnie”
Józef Czechowicz

                 5 stycznia 2018 r. pierwszoklasiści udali się na zajęcia do biblioteki szkolnej.
Wszyscy z zainteresowaniem słuchali cennych porad i wskazówek udzielonych przez Panią Dorotę Węglarz. Następnie przeprowadzono kilka ćwiczeń, aby w przyszłość, zgodnie z regulaminem i w kulturalny sposób, korzystać z zasobów bibliotecznych. W końcowej części lekcji młodzi czytelnicy wypożyczali piękne bajeczki, a Pani Bibliotekarka przekazała im kolorowe zakładki do książki, wykonane przez uczennice z Kółka Czytelniczego.
Pierwszoklasiści obiecali, że będą często i systematycznie odwiedzać naszą szkolną bibliotekę i rozwijać własne zainteresowania i pasje.

 

 

 

 

Konkurs plastyczny


  "Oszczędzam w SKO, bo marzę o…"


został rozstrzygnięty!

 

              W listopadzie uczniowie klas I – III wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Oszczędzam w SKO, bo marzę o …”. Celem zmagań było promowanie działalności SKO, rozwijanie kreatywności, fantazji, wyobraźni plastycznej uczniów oraz promowanie dziecięcej twórczości plastycznej w środowisku społecznym.
Prac napłynęło bardzo wiele, jednakże zwycięzców mogło być tylko trzech.  
Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce: Szymon  Mularz kl.3 a
II miejsce: Szymon Pawlik kl. 3a
III miejsce: Maja Grabowska kl.3a
Wyniki zostały ogłoszone w trakcie apelu szkolnego. Nagrody wręczył Dyrektor mgr Marek Kossoń.
Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody, natomiast wszyscy pozostali uczestnicy zostali obdarowani upominki sponsorowanymi przez SKO.

Serdecznie gratulujemy.

 


 

 

 

 

 

Konkurs pt.„Christmas cards”

 

                       Podczas uroczystego apelu z okazji świąt Bożego Narodzenia został rozstrzygnięty konkurs dla klas 1-3 na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową. Technika wykonania kartki świątecznej była dowolna – mogła to być wycinanka, wyklejanka lub każda inna kreatywna forma. Elementem obowiązkowym było umieszczenie krótkich życzeń świątecznych w języku angielskim. Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem, gdyż udział w nim wzięło aż 23 uczniów. Głównym kryterium oceny była samodzielność wykonanej pracy oraz poprawność zapisu życzeń. Pierwsze miejsce zajęła Natalia Cholewa, drugie - Justyna Majchrzak a trzecie - Gabriel Wolsza. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom!

 

 

 

 

 Garść kultury


               15 grudnia uczniowie klas 4b, 5a oraz 6 wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Tym razem celem wojaży były muzea oraz opera.
               Pierwszym punktem wyprawy była wizyta w Muzeum Historycznym, gdzie obejrzeliśmy wystawę „Rozważny i romantyczny”, poświeconą Tadeuszowi Kościuszce w 200. rocznicę jego śmierci. Zwiedzający zobaczyli „znaki pamięci” po Kościuszce, bogaty zbiór obrazów, a także reprodukcje fotograficzne. Wiele faktów z życia i działalności Kościuszki nie było wielkim odkryciem dla uczniów, którzy swoją wiedzą o patronie szkoły zaskoczyli samego przewodnika.
W oddziale Muzeum Narodowego dzieci miały okazję obejrzeć ekspozycję -„Szuflada Szymborskiej”. Możliwość dotknięcia przedmiotów, które gromadziła w sowim domu Noblista, zajrzenia do wielu szuflad skrywających skarby poetki, „skorzystania” z jej telefonu, obcowania   z domowym księgozbiorem, sprawiły, że można było się tam poczuć niczym  w domu samej Wisławy Szymborskiej.
              Jako że wizyta w muzeach okazała się niewystarczającą strawą dla ducha, Opera Krakowska była kolejnym punktem kulturalnych uniesień. Obejrzeliśmy tam spektakl baletowy „Dziadek do orzechów”, na motywach   baśni niemieckiego pisarza E.T.A. Hoffmanna. Piękna scenografia, kostiumy, efektowna muzyka Czajkowskiego  w wykonaniu orkiestry i chóru sprawiły, że przebyliśmy niezwykłą wędrówkę w krainę cudowności. Jest to jeden z najpopularniejszych w świecie baletów klasycznych – opowieść o dziewczynce, która za sprawą gwiazdkowej zabawki, dziadka do orzechów, wędruje przez baśniowy świat.  
               Poruszając się pięknym ulicami Krakowa poczuliśmy iście świąteczny klimat, niezwykłe dekoracje, szczególnie po zmroku, zrobiły na nas duże wrażenie. Krakowski Rynek obfitował już w liczne stragany świąteczne, tak więc zwiedzeni nutą kolęd oraz zapachem żywych choinek, zajrzeliśmy  też na chwilę na kiermasz bożonarodzeniowy.
              Kraków jest celem naszych wycieczek niemal co roku i zapewne ta tendencja pozostanie niezmienna, gdyż miasto to skrywa jeszcze wiele przepięknych, a nieodkrytych przez uczniów miejsc.

 

 

 

 

„Mam prawo żyć , mam prawo być sobą . . .”


               14 grudnia Samorząd Uczniowski przygotował obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka oraz Dnia Wolontariusza.
Przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariatu „Z sercem na dłoni” podsumowali dotychczasowe działania na rzecz potrzebujących. Uczniowie klas IV a i V a w interesujący i przystępny sposób zaprezentowali historię praw dzieci. Wiersze przeplatane piosenkami uświadomiły zebranym, że posiadanie praw wiąże się również  z ich respektowaniem wobec innych, a więc z przestrzeganiem obowiązków, o czym przypomniał Pan Dyrektor Marek Kossoń w słowach skierowanych do uczniów.
              W czasie apelu podsumowane zostały również dwa konkursy plastyczne przeprowadzane w ostatnim czasie w szkole: pierwszy - profilaktyczny - związany ze Światowym Dniem Rzucania Palenia, drugi poświęcony dwusetnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.
              Uczniowie bogatsi o wiadomości na temat swoich praw i docenieni za aktywną i dodatkową pracę, udali się do klas.

KONSULTACJE INDYWIDUALNEWe wtorek, 2 stycznia 2018 roku, odbędą się konsultacje indywidualne dla rodziców.


Wszyscy nauczyciele będą dostępni w godzinach 17.00-18.00.


ZAPRASZAMY!

 

„Tydzień dla Tadeusza Kościuszki”


              Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku  z przypadającą 200. rocznicą jego śmierci.
Z tej okazji w naszej szkole odbyła się akcja pod hasłem „Tydzień dla Tadeusza Kościuszki”. W dniach od 27 listopada do 1 grudnia uczniowie przygotowywali gazetki ścienne o patronie szkoły oraz brali udział w konkursie plastycznym i konkursie wiedzy. Podczas wycieczki do Krakowa odwiedzili wystawę „Rozważny i romantyczny”, przygotowaną przez Muzeum Historyczne, a  w Centrum Kulturalno - Bibliotecznym w Brzesku uczestniczyli w wykładzie dr. Marka Smoły na temat życia i dokonań Tadeusza Kościuszki.

            Tadeusz Kościuszko to wyjątkowa postać w naszej historii - Najwyższy Naczelnik i przywódca ogólnonarodowego powstania – Insurekcji Kościuszkowskiej. Jest polskim i amerykańskim generałem, niezłomnym bojownikiem  w walkach o wolność oraz niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych.
Nasza szkoła ma zaszczyt nosić imię tego wielkiego bohatera.

 

 

Warsztaty ceramiczne

               23 listopada odbyły się pierwsze warsztaty ceramiczne dla uczniów klas 1-5 prowadzone przez p. Urszulę Mistarz.
Na początku dzieci dowiedziały  się,  skąd bierze się glina i jak przekształca się ją w ceramikę. Następnie przystąpiły do działania. Wszyscy uczniowie tworzyli prace związane ze świętami Bożego Narodzenia –aniołki płaskie i przestrzenne. W trakcie warsztatów pani Urszula pomagała dzieciom w tworzeniu, prezentując sposoby lepienia, a dzięki wspólnemu tematowi obserwowała postępy. Po zakończeniu pierwszych zajęć wytwory dziecięcych rąk przewiozła do pracowni i przygotowała je do obróbki termicznej. Po naturalnym suszeniu w temperaturze pokojowej, wypalała je w piecu elektrycznym przez około 30 godzin, w temperaturze przekraczającej 1000 stopni C. Po tym procesie wszystkie figurki 13 grudnia wróciły do szkoły, gdzie podczas drugiego spotkania pod czujnym okiem pani Urszuli toczył się proces twórczy. Uczniowie  malowali swoje  dzieła farbami akrylowymi przeznaczonymi do ceramiki.
               Gotowe anioły udekorują niejeden stół wigilijny, drzewko bożonarodzeniowe czy półkę. Ozdoby są tym cenniejsze, że wykonane własnoręcznie z dodatkiem szczypty zapału, cząstki serca i kilograma zaangażowania.

 

 

 

Niezwykły Mikołaj


            6 grudnia w progi naszej szkoły zawitał hojny święty Mikołaj w towarzystwie znanych już uczniom i nauczycielom śnieżynek i aniołka w roli pomocników. Za słodkie upominki, bardzo dobrą zabawę i działanie na rzecz podtrzymania tradycji wszyscy serdecznie dziękują Świętemu, jak również Radzie Rodziców.

 

  

 

Gratulujemy Dominice             

                W listopadzie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym  „Trzymaj Formę Aktywnie i Zdrowo!”, którego organizatorem był Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzesku. Patronem zmagań został Starosta Brzeski.
Uczestnicy mieli przedstawić tematykę zdrowego stylu życia w aspekcie: właściwego odżywiania i zbilansowanej diety, aktywności fizycznej,  kreowania wizerunku człowieka wolnego od szkodliwych uzależnień. Ocenie podlegały zgodność z tematem, jasność przekazu, estetyka wykonania i oryginalność pracy.
15 grudnia w siedzibie Starostwa wyróżnienie w konkursie odebrała Dominika Cholewa, uczennica klasy 5a, której praca została zauważona przez jurorów.
               Serdecznie gratulujemy i zachęcamy Dominikę oraz pozostałych uczestników do udziału w kolejnych konkursach plastycznych.

    

 

 

 

I edycja konkursu rozstrzygnięta

 

              Samorząd Uczniowski na przełomie października i listopada ogłosił konkurs pod hasłem „Pory roku w obiektywie. Jesień”
Do organizatorów wpłynęły fotografie przedstawiające piękne, nastrojowe, jesienne pejzaże. Na apelu szkolnym, który miał miejsce we środę 13 grudnia zostały rozdane wyróżnienia i pierwsze miejsce.
Wśród wyróżnionych znaleźli się: Karolina Grocholska kl. IV b, Julia Kuciel kl. V a, Joanna Stanisz kl. V a, Miłosz Cierniak kl. VI, Robert Borowiec kl. VI. Nagrodę główną zdobyła uczennica kl. VII – Julia Halik.
              Wszystkim uczestnikom dziękujemy za artystyczne spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość i zachęcamy do kolejnych edycji. Już wkrótce II część konkursu – zima.

 

 

 

Pamiętając o Pani Reginie Głuszak …


                        Działający w naszej szkole zespół regionalny przyjął zaproszenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku i 7 grudnia wystąpił przed szeroką publiką na scenie Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego. Okazją było wspomnienie osoby Pani Reginy Głuszak, wieloletniej nauczycielki PSP w Mokrzyskach, którą ze smutkiem pożegnaliśmy w lipcu tego roku. Wielką pasją Pani Reginy był taniec oraz szeroko pojęta kultura ludowa. Swój artystyczny talent przejawiała również tworząc piękne rękodzieła. To ona zaszczepiła w wielu pokoleniach absolwentów naszej szkoły zainteresowanie folklorem, zakładając zespół regionalno-artystyczny. Jako emerytowany pracownik z entuzjazmem, wielkim zaangażowaniem, a przy tym charytatywnie co tydzień prowadziła zajęcia z grupą dzieci, które nabyte umiejętności prezentowały podczas różnych uroczystości w szkole i poza nią. Coroczne występy zespołu w pięknych strojach  krakowskich wrosły już  tradycję naszej małej społeczności.
                       Podczas spotkania w brzeskim MOK-u młodzi tancerze mieli możliwość zaprezentować swój talent odkryty i szlifowany przez Panią Reginę, w którego rozwijanie zaangażował się Pan Janusz Cierlik. Całość prowadzili członkowie zespołu Krakowiacy Ziemi Brzeskiej, z którym Pani Regina współpracowała od dawna, a od kilku lat była jego kierownikiem. Na scenie można było podziwiać zespoły folklorystyczne z różnych regionów naszej gminy i  powiatu, prezentujące charakterystyczne dla regionu tańce oraz stroje. Były wśród nich dzieci z grupy Mały Krakowiaczek, działającej przy parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku, a także Mali Jadowniczanie. Pani Regina była choreografem obu zespołów. Gościnnie wystąpili również Porębianie oraz niezwykle barwny zespół regionalny Scurosko Magierecka i kapela Pastuszkowe Granie.
Ciepłe słowa w kierunku występujących oraz widowni popłynęły od Pani Katarzyny Głuszak-Żurek, córki Pani Reginy. Podziękowała wszystkim za występ i zachęciła do odkrywania polskiej tradycji i folkloru,  a więc tego, co było najbliższe sercu jej mamy.
                       Prezentowane tańce przeplatane regionalnymi przyśpiewkami, barwne stroje oraz żywy akompaniament stanowiły piękny obrazek polskiej kultury ludowej. Taką kochała i z ochotą krzewiła wśród młodego pokolenia bohaterka spotkania, która z lekkim uśmiechem spoglądała ze zdjęcia na swoich podopiecznych…
 

 

 

Mikołajkowy wyjazd do kina


           5 grudnia wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do kina Planeta w Brzesku, by obejrzeć bajkę pt. „Coco”.
Klasy I-III rozpoczęły swój mikołajkowy seans o godzinie 9:00, starsi uczniowie wykorzystując zdobycz technologii w dziedzinie kinematografii oglądali bajkę w technologii 3D od godziny 12:00.
W przedstawionej historii każdy uczeń – zarówno pierwszoklasista jak i siódmoklasista mógł znaleźć coś dla siebie. Losy małego chłopca – Miguela uczą widza wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń, determinacji. Fabuła osnuta wokół meksykańskiego Święta Zmarłych pokazuje w zabawny  i humorystyczny sposób, jak ważną rolę odgrywa pamięć o przodkach, podkreślona została także rola rodziny i więzów ją łączących.
         Film pełen humoru, dobrej muzyki nie tylko bawił, ale także zmuszał do refleksji i zadumy, wzruszał, poruszał serca i umysły.

Podkategorie

Początek strony